26 Kasım 2011

İstanbul büyük bir çoğunlukla “Aşk” temalı kitapları tercih ederken....


Bir çok insan gibi kitaplara tutulup bir sonraki sayfayı merakla bekler nerdeyse okumayıp sanırsın yaşadığım kitap bitincede birden eşekten düşmüşe benzediğim çook olmuştur.Televizyon açıkmış evde çoluk çocuk sesi varmış vs farketmez yeter ki akşam yemeğim yapılmış evim toplanmış olsun ..Bir zamanlar Akbank ta  yıllar önce işlemlerin kaplumbağa hızıyla gittiği dönemlerde sıra beklerken çoook kitap bitirmişliğim vardır .Hatta o zamanlar öyle sıra alıp rahat koltuğunuzda beklerken değil bizzat önünde uzun sıra olduğumuz bankonun üzerinde sıranın bana gelmesini beklerken (kaydıra kaydıra memura ilerlerken )okuduğum kitaplar da ayrı bir kategoridedir hani yani:)Sanılmasın ki deli gibi kitap okurum keşkeee nerdeeee ama okurum işte.Kayracımda okusun isterim tabiki hala çok gönüllü olmasada hergün en az 60 sayfa zorunluluğu var .İşte bu ayıracıda onun için yaptım biraz büyük olmuş kabul ilk deneme ondan bir kaç tane normal ölçülerde yaparım sonra.Kayra beğendi bu da bana yetti...Kullandığım malzeme kırtasiyeden bulduğum simli baskılı eva. başka bir adı varsa bilmiyorum..mavi parlak evanın arkasında bandı var istenilen yüzeye yapıştırılabiliyor başka amaçlar için kullanılabilir..

Bir de Kültür ve Turizm Bakanlığından yaptırılan anket çalışmasına bakarsak;Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın hazırlattığı araştırma çalışması ülkemizde yılda ortalama 7.2 kitap okunduğunu gösterirken, nüfusumuzun yaklaşık yarısının bir seferde en fazla yarım saat kitap okuduğunu tespit etti.

Araştırma sonuçlarına göre, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Mardin, Batman, Şırnak ve Siirt’te en çok psikolojik temalı kitaplar tercih edilirken; ağırlıklı olarak “Macera” temalı kitaplar ilgi görüyor. İstanbul büyük bir çoğunlukla “Aşk” temalı kitapları tercih ederken; Türk halkının yüzde 61.5’lik kesimi tavsiye, yüzde 25.6’lık bölümü de kitabın adına göre seçim yapıyor.

 Ömer Seyfettin, Ayşe Kulin, Orhan Pamuk, Reşat Nuri Güntekin, Elif Şafak, Canan Tan, Yaşar Kemal ve Dostoyevski ülkemizde en fazla takip edilen yazarlar olarak ön plana çıkıyor.

istanbul ve aşk
.kalbin atış ritmiyle ilgilidir istanbul ve aşkın yaşanma halleri... yıllara meydana okuyan biseksüel bir afet olarak istanbul, aşkı tüm yönleriyle tanır; aşkın tüm oyunlarını, kumarlarını, yöntemlerini bilir...kalbin tüm mevsimlerini tek tek yansıtır kaldırımlarına; aşkın bilindik beş haline yeni türevler ekler; değişen mevsimleri, ani esen rüzgarı, dalgalı deniziyle, aşkın aşk gibi yaşanmasını sağlar...


binbir çeşit süpriz saklar pandoraya inat süslediği sandığında istanbul; aşkın kanatan tırpanına sahip olduğu eşsiz mekanlarındaki anları ekler...


aşk, hakkettiğince yaşanır bu şehirde; bu yüzden istanbul ve aşk'ın tanımı hiç bitmez....