8 Mart 2010

8 Mart Dünya Kadınlar Günü

Bugün 8 Mart Emekçi kadınlar günü her ne kadar genel zihniyet ''Erkek günlerini 364 güne indiren oluşum '' ,''Yılın erkeklere ait olmayan günü'' yada ''Kadınlara sinema gibi sanatsal faaliyetlerin bedava olduğu gün''şeklindeysede buğünün anlamını bilen emeğini harcayıp hakkını alamayan  insanca yaşayamayan birçok kadın birçok erkek var biliyorum...DÜNYANIN TÜM EMEKÇİ KADINLARINI SAYGIYLA SELAMLIYORUM....


Kadına karşı şiddet ve 2007 itibariyle dünyadan veriler"Kadınlara ve kız çocuklara karşı şiddetin dokunulmazlığına son"


BM'nin güne özel logosu.Kadınlara karşı şiddet dünyada en yaygın, ancak en az cezalandırılan suçtur.


Tahminlere göre 113 ile 200 milyon arasında kadın demografik olarak “kayıp” (yok) görünmektedir. Ya doğar doğmaz öldürülmüşler (erkek çocuğun kız çocuğa tercih edilmesi) ya da erkek kardeşleri ve babalarıyla eşit derecede gıda ve tıbbi olanaklara ulaşamamışlardır.


Fuhuşa zorlanan ya da bunun için satılan kadınların sayısı yılda 700.000 ila 4.000.000 arasındadır. Cinsel kölelik düzeninden elde edilen kazançlar yılda tahminen on iki milyar dolardır.


Küresel olarak, on beş ile kırk beş yaş arası kadınlar, kanser, sıtma, trafik kazaları ve savaşlardan daha ziyade, erkek şiddetinin sonucu hayatını kaybetmekte veya sakatlanmaktadır.


En az üç kadından biri dövülmüş, cinsel ilişkiye zorlanmış ya da hayatı boyunca başka türlü suistimal edilmiştir (tecavüz, kötü davranış). Genellikle, suistimal eden kişi aileden bir üye ya da kadının tanıdığı bir kimsedir. Ev içi şiddet, bölge, kültür, etnik köken, eğitim, sınıf ve din ne olursa olsun kadınlara karşı en yaygın suistimal şeklidir.


Dinsel, kültürel vb. nedenlerle yılda iki milyondan fazla kız çocuğunun genital organlarına hasar verilmektedir (kadın sünneti). Bu oran, 15 saniyede bir kız çocuğudur.


Sistematik tecavüz yeryüzündeki birçok çatışmalarda bir terör silahı olarak kullanılmaktadır. Ruanda soykırımı (1994) esnasında 250.000 ila 500.000 kadının tecavüze uğradığı tahmin edilmektedir.


Araştırmalar, kadına karşı şiddet ile HIV virüsü arasında yükselen bağlantıyı göstermekte ve HIV bulaşmış kadınların daha fazla şiddete maruz kaldıklarını, şiddet kurbanlarının da HIV bulaşma risklerinin daha yüksek olduğunu ortaya koymaktadır.


1 yorum:

  1. her gün yeni bir haberle irkiliyor insan.bana en zor gelenide sevgi adına,aşk adına kadına yönelik yapılan katliamlar.anlamıyorum şiddet,baskı,öldürme sevgi ile nasıl ilişkilendiriliyor...sevgi yaşamak,yaşatmak degil mi?sevgi paylaşmak,mutlu kılmak değil mi?acı çekmek pahasına acı çektirmemek değil mi?öyle olması gerkmez mi?

    YanıtlaSil

Bu konuda sen neler düşünüyorsun?Eğer blogger değilsen ''anonim''şeçeneğini tıkla ne düşünüyorsan yaz lütfen..