17 Eylül 2010

bir japon sanatı TEMARİ..

Bu toplara anneler sabırlarını emeklerini verirken kağıda yazdıkları çocukları için iyi dilekleride bu topların içlerine saklamışlar.Japonlar örf ve adetlerine bağlılıklarıyla ünlüler belki de hala bu gelenekleri devam ediyordur kimbilir...

Japon annelerin çocuklarına oyun oynamaları için yaptıkları kumaştan toplar artık dekoratif amaçlı kullanımlarıyla sizin de ilginizi çeker sanırım.İnce naylon çorapların içine talaş benzeri bir malzeme doldurulup üzeri iple sarılıp top şekline getiriliyor ve istenilen yerlere toplu iğne takılıp merkezler oluşturularak belli bir şablon izlenerek bu süslü renkli toplar yapılıyor.Bir çok sitede örnekleri var Türkçe açıklama isterseniz buraya ,daha fazla örnek görelim dersenizde buraya bakın derim. Bu güzel resimler anladığınız üzere bu sitelerden alıntıdır.

4 yorum:

 1. Merhabalar... Nalana buralarda kaybolmuş, aramak için geldim, ama ben de kaybolacağım gibi:)
  Bu topları işlemek sanırım sabır gerektiriyor, o da bende bulunmayan birşey, ama çoook güzeller:( O kadar uğraş, sonra ver çocuğa paralasın:)

  YanıtlaSil
 2. Birilerinin kaybolacagı bir yer hımm kulağa hoş geliyor:))sabır işine gelince sizinde sabır işi işlemelerinizi gördüm bu toplarda olmayıversin Banu hanım:)

  YanıtlaSil
 3. nalan ablanın yemek kokusu benim bloguma kadar geldi :)eee iyiki sizi bize tanıştırmış ,sevgiler

  YanıtlaSil
 4. Ben de Nalan hanım ve dostlarıyla tanışmaktan çok çok memnunum hoşgeldiniz Dikişdersi sefalar getirdiniz..

  YanıtlaSil

Bu konuda sen neler düşünüyorsun?Eğer blogger değilsen ''anonim''şeçeneğini tıkla ne düşünüyorsan yaz lütfen..